JAUTĀ EKSPERTAM: SPĒLES
par speli? 18/04/2012

Ko jus domajat par max payne 3,vai tas bus tik pat labaspele ka max payne un max payne...

Atbild eksperts » Mix_
Game 27/12/2010

kur var iegādāties nfs hot pursuit 2010 pc versiju?)...

Atbild eksperts » Mix_
Game 24/11/2010

Sveiki.Vai Next zin kad Latvijā būs nopērkama jaunākā nfs spēle Hot pursuit 2010?)...

Atbild eksperts » Mix_
Uzdod savu jautājumu ekspertam »
 
PLUSI
Labi izstrādāts stilistiskais noformējums
Sīka detalizācija
Cienīga Total War tradisiju turpinātāja
MĪNUSI
Dzinēja optimizācija varētu būt labāka
Ja vēlies ziņot par kļūdu tekstā vai lietotāju komentāriem - iezīmē ar peli tekstu, par kuru vēlies ziņot redaktoram un spied Ctrl+Enter, lai nosūtītu ziņu. Paldies!
Reinis Ozols | 24/10/2011
Balso: ***** (4)

Kļūt par Šogunu (207)

Sega Shogun 2: Total War

Sengoku jeb karojošo valstu periods 16. gadsimtā iezīmē vienu no asiņainākajām un nemierīgākajām lappusēm Japānas vēsturē. Tādēļ šis laiks ir īpaši piemērots karu un varu alkstošam stratēģim. Iekarot Japānu un kļūt par Šogunu ir galvenais Shogun 2: Total War uzdevums. 

 

Anglijā un Austrālijā bāzētās studijas The Creative Assembly stratēģisko spēļu sērija Total War ir kļuvusi par stabilu un kvalitatīvu zīmolu. Neskaitot papildinājumus, kāda Total War spēle iznāk vai ik pēc katriem diviem gadiem. Ar šīs sērijas starpniecību esam vadījuši karapūļus Senās Romas laikā, viduslaiku un jauno laiku Eiropā. Bet viss sākās Jāpanā, kā attēlots pirms 11 gadiem izdotajā spēlē Shogun: Total War. Un tagad esam atgriezušies Japanā.

 

Total War spēles ir pazīstamas ar veiksmīgo stratēģiskās kampaņas un reālā laika taktisko kauju apvienojumu. Kampaņas kartē ceļam ēkas, iesaistāmies diplomātijā, rekrutējam armijas vienības un bīdām armiju kauliņus, lai īstenotu savus stratēģiskos mērķus. Taktiskajās kaujās nokļūstam simtiem vai pat tūkstošiem vīru liela karaspēka ģenerāļa lomā, kam jāveic dažādo armijas vienību veiksmīgi manevri, lai uzvarētu kaujā un nodarītu maksimālus zaudējumus pretiniekam ar iespējami mazākiem zudumiem sev.

 

Uzsākot kampaņu, pirmais darbs ir izvēlēties sev vienu no deviņiem vēsturiskajiem klaniem. Katram klanam ir bonusi, vai tā būtu lētāka piļu celtniecība vai labāki un lētāk uzturami katanu samuraji. Lielas atšķirības gan nav, jo tie visi ir japāņi. Būtiskākais ir klana sākotnējais novietojums kartē. Piemēram, ja atrodies salas galā, varēsi izbēgt no sišanās vairākās frontēs. Pieejamas dažāda garuma kampaņas atkarībā no provinču skaita, kuras obligāti jāiekaro. Japāna ir sadalīta pavisam 60 provincēs. Interesi labāk notur īsās kampaņas, jo, sasniedzot zināmu varenību, jaunu provinču iekarošana paliek vienmuļāka. Lai sasniegtu mērķi, jāievēro laika limits, tāpēc sēdēt uz vietas un gaidīt nevar, bet ir jākaro.

 

Darbība lielajā kartē notiek pa gājieniem, kur katrs no četriem gadalaikiem ir kā viens gājiens. Patīkami, ka gadalaikiem ir reāla nozīme karagājienu plānošanā. Atstājot karaspēku ienaidnieka teritorijā ziemas laikā, vienības cieš zaudējumus slimību un dezertieru dēļ. Sākumā pieejami vien dažu veidu karavīri, jaunus iegūstam, būvējot jaunas ēkas, tādas kā lokšāvēju dodžo, zobenu skolu u.c. Tāpat svarīgi ir uzlabot savas pilis, lai varētu būvēt arvien jaunas ēkas un palielināt pilsētas. Lielākas pilis nodrošina arī labāku aizsardzību pret ienaidnieku tīkojumiem tās vardarbīgi sagrābt. Salīdzinot ar iepriekšejo spēli Empire: Total War, provinču pārvaldība ir kļuvusi vienkāršāka, jo vairs nevajag regulāri pārbaudīt katru mazo miestu, vai tur var uzbūvēt kaut ko jaunu vai kādas tehnoloģijas tur attīstīta. Nav tā, ka spēles process padarīts dumjāks, bet  gan tagad tas viss vienkārši ir ērtāk un ātrāk pārskatāms. Mazāk laika tiek tērēts mikromenedžmentam un  vairāk – stratēģiskai plānošanai.

 

Lai pulcinātu karaspēku un celtu jaunas celtnes, vajadzīga nauda. Naudu iegūstam no nodokļiem, tirdzniecības, ekonomiska rakstura ēkām (ostām, fermām) un galējā variantā – no iekarotu pilsētu izlaupīšanas. Ar nodokļiem gan jāuzmanās, jo, uzliekot tos parāk lielus, tauta sacelsies un sarīkos dumpi. Rūpēties, lai provinču iedzīvotāju būtu apmierināti, ir vitāli svarīgi. Nodokļi nav vienīgais neapmierinātības iemesls. Tāpat neapmierinātību izraisa bads, pretestība pret jauno okupācijas varu un pat bezgoža daimjo (klana vadoņa) rīcība, izlaupot citas pilsētas. 

 

Daimjo, viņa dēli un citi ģenerāļi ienes nelielu lomu spēles elementu. Atšķirībā no iepriekšējām šīs sērijas spēlēm, kur ģenerāļi paši aplipa ar dažādām īpašībām un pavadoņiem, Shogun 2 tie krāj pieredzes punktus, kas, sasniedzot jaunu līmeni, ļauj brīvi izvēlēties un attīstīt sev vajadzīgo prasmi, tādu kā, piemēram, armijas ātrāku pārvietošanos pa karti vai labākas pakļauto kājnieku kaujasspējas. Šis modelis spēlētāju vairāk iesaista ģenerāļu izaugsmē. Iepriekšējā kārtībā  bija lielāka neparedzamība un kuriozākas īpašības, kuru nedaudz pietrūka. Šādi attīstīt var arī savus aģentus – nindzjas, metsukes (inspektorus), mūkus vai misionārus. Katram aģentam ir savi uzdevumi, un tie mijiedarbojas pēc akmens-šķeres-papīrīts principa. Nindzjas slepkavo, spiego un sabotē. Metsukes kukuļo, uzrauga kārtību un atmasko nindzjas. Bet budistu mūki vai kristiešu misionāri sludina savu reliģiju, cenšas demoralizēt pretinieku armijas un pārvilināt citus aģentus pašreflektīvas meditācijas pārņemtā miermīlīgā dzīvē.  

 

Sengoku periodā notika pirmā japāņu saskarsme ar eiropiešiem, kas atnesa divas jaunas vēsmas – šaujampulvera ieročus un kristietību. Lai iegūtu jaunos ieročus, jādibina sakari ar eiropiešiem, bet tas nozīmē arī jaunās reliģijas izplatīšanos. Daimjo var pieņemt kristietību pat par klana reliģiju, tādējādi gan iegūstot vēl labāku piekļuvi Rietumu ieročiem, gan riskējot ar dumpjiem šai ticībai vēl nepievērstajās tautas masās.

 

Total War spēlēm uzticīgs un visādi par savām spējām pārliecināts veterāns, kampaņas kartē cietu neveiksmi Shogun 2 jaunā mākslīgā intelekta dēļ. Iepriekšējās spēlēs pieradis pie grūtības līmeņa ļoti grūts, droši devos savos Japānas iekarojumos. Manam pašlepnumam par nelaimi, bet spēlei par laimi, līmenis tiešām izrādījās ļoti grūts. Mākslīgais intelekts ir kļuvis ļoti agresīvs un neļauj ne mirkli atpūsties un mierīgi attīstīties. Arī jūrā tas aktīvi darbojas un bloķē tirdzniecības ceļus, neļaujot iegūt tik vajadzīgos ienākumus. Diemžēl, esot šādai pretinieku agresivitātei, diplomātijai pārsvarā ir diezgan mazi panākumi, jo, tikko mans klans kļūst stiprāks, tā kaimiņu klani izrāda arvien lielāku nepatiku. Attiecības ar pārējiem pasliktinās, līdz uzbrukumi notiek no visām pusēm, pat no tiem, kas vēl nupat bija sabiedrotie. Iesācējiem pēc šāda izklāsta nevajag bīties, jo ir arī vieglākas grūtības pakāpes un pamācība.

 

Taktiskās batālijas ir mazāk izmainītas nekā kampaņa. Tajās, tāpat kā iepriekš, vadām savus karapūļus pretī uzvarai. Citādāka kļuvusi cietokšņu ieņemšana vai aizstāvēšana. Pa japāņu aizsargmūriem zaldāti var uzrāpties bez trepēm vai citām palīgierīcēm. Reālā laika kauju makslīgais intelekts, šķiet, nav ļoti mainījies. Tas kļuvis prasmīgāks, aplencot cietokšņus, jo uzbrukumi nāk no visām pusēm. Prasītos pēc lielākas dažādības aplenkuma kauju laukos, jo rodas sajūta, ka visu laiku aiztāvi vai uzbrūc vienai un tai pašai pilij. Pašas pilis atšķiras pēc to nocietinājumu attīstības pakāpes, bet apkārtējie lauki ar retiem izņēmumiem ir ļoti līdzīgi. Kopumā kaujas spēj aizraut un ievilkt sadursmes virpulī, kurā drudžaini tiek dotas komandas savām vienībām. Ir jauki noskatīties, kā tavu prasmīgo manevru dēļ pretinieka armijā rodas satraukums, līdz tā vienības viena pēc otras ieslīgst panikā un sparīgiem soļiem metas bēgt. Šī ir otrā Total War spēle, kurā pieejamas jūras kaujas starp kuģiem. Šeit tās ir vairāk piekrastes zonā, kas rada interesantāku vidi nekā Empire: Total War. Taču galvenā uzmanība būs veltīta uz sauszemes notiekošajam.

 

Uzslavu Shogun 2 ir pelnījusi par vizuālo un stilistisko noformējumu. Armijas vienību ikonas, ģenerāļu portreti un bildes pie dažādiem paziņojumiem – tas viss ir noformēts vēsturisku japāņu zīmējumu stilā. To pavada arī atbilstoša mūzika, kopumā radot lielisku gaisotni, kas noteikti patiks Japānas kultūras cienītājiem. Pat ja tāds vēl neesat, šīs spēles iespaidā ir viegli par tādu kļūt. Arī kopējais grafiskais izpildījums ir augstā līmenī, vienīgi pietrūkst labākas dzinēja optimizācijas. Spēlē ir daudz detaļu, kuras, pavirši uzmetot aci, var nepamanīt, piemēram, kā kampaņas kartē maziņš zemnieks apstrādā savu lauku. Kaujās skats ir glīts gan no putna lidojuma, gan pievelkot kameru ļoti tuvu un skatoties, kā kareivji individuāli cīnās viens ar otru, kas nebūt nav primitīva sišanās, bet gan dažādu paņēmienu apvienojums.

 

Secinājumi
Nav viegli atbildēt, vai Shogun 2: Total War ir labāka par iepriekšējām šīs sērijas spēlēm, jo radikālu izmaiņu nav. Un nez vai tās ir vajadzīgas, jo tad mēs ieraudzītu kādu pavisam citu spēli. Studija Creative Assembly iet pa iemītu taku, pakapēniski uzlabojot savu pirms 11 gadiem radīto formulu. Ja vēl nekad nav gadījies pamēģināt kādu no Total War stratēģijām, Shogun 2 būs jauns atklājums teicamas kvalitātes dēļ. Veterānus tā izaicinās ar jaunu mākslīgo intelektu, nodrošinās labi izstrādātu stilistisko noformējumu, uzlabotu kampaņas režīmu un ļaus kavēties nostalģiskās atmiņās par pirmo Total War spēli.
 

Līdzīgi produkti // SPĒLES » Spēles
SPĒLES » Spēles
 
@ Seko mums Twitter @NextLv!
JAUNĀKIE VIDEO
VIDEO: Tēma: spēles (0)
2009-06-15
Skaties video
 

PARTNERI

JAUNUMI: SPĒLES
ZIŅAS


Pieraksties jaunumiem | Reklāma NEXT.LV | Kontakti | Par mums | NEXT RSS | NEXT SPĒLES RSS | Atradi kļūdu? 

Lietošanas noteikumi | Visas tiesības rezervētas © 2001—2018 SIA PIF International, Rīga, Brīvības gatve 214b, 4. stāvs.
Tālr: (371) 67383499. Fakss: (371) 67383099. E-mail: secretary@next.magazine.lv
Latvijas Rallija Portāls RALLYLV.COM | BESTRIGA.COM Tourist Guide | SK Media | FOTOKURSI | PC WEEK | WWW.CRN.COM.UA | FORBES Latvia

Orphus system